Sinu kodu mere piiril – Kodusadama kortermajad

Vahetult mere äärde kerkib BLRT ja Merko koostöös neli Kodusadama elu- ja ärihoonet, kokku 210 korteriga. Esimene, kõige merepoolsem maja valmis 2017. aasta lõpus.

Siinsed kodud kestavad nii esteetikas kui kvaliteedis. Tipptasemel arhitektuuri täiendavad kvaliteetsed ja keskkonnasõbralikud ehitus- ja viimistlusmaterjalid, nende hoonete väärtus püsib täna ja tulevikus.

Rohkem infot ja kõik vajalikud kontaktid on Kodusadama lehel.

Sadamalinnaku tulevik

Noblessner asub Tallinnas Lennusadama kõrval. Kunagisest Tsaari-Venemaa tähtsaimast allveelaevade tehasest on saamas inimestele ja merele avatud sadamalinnak. Siin on suurejoonelise arhitektuuriga ajaloolised tööstushooned, rannapromenaad, jahisadam ning kodude ja äripindade uusarendus.

Noblessner tähendab kultuurisündmusi, kunsti, äri, loovust ja merekultuuri. Kõik ajaloolised hooned renoveeritakse, kõik uus on hoolikalt läbi mõeldud. Tere tulemast!

 

1912. aastal rajasid kaks Peterburi ärimeest – Euroopa suurim naftatööstur Emanuel Nobel (Alfred Nobeli vennapoeg) ja Lessneri masinatehase omanik Arthur Lessner – siia toonase Tsaari-Venemaa tähtsaima allveelaevade tehase. Kahe mehe perekonnanimedest saigi tehas nime Noblessner. Aastatel 1913–1917 ehitati Noblessneris kokku 12 moodsat allveelaeva.

Eesti iseseisvudes allveelaevade tootmine Noblessneris küll lõppes (Lennusadamas seisev Lembit ja Teises maailmasõjas hukkunud Kalev ehitati 1935.–1936. aastal juba Inglismaal), kuid veepealsete laevade ehitus ja remont kestsid siin 2018. aasta aprillini.

Valmib Noblessneri väljak ning suurem osa sadamalinnaku kergliiklusteedest ja tänavatest. Lennusadama tänava kaudu avatakse ligipääs Noblessnerisse ka Kalaranna tänavalt.

Algab valukoja ja KAI kunstikeskuse hoone (Peetri 12) renoveerimine, valmib Kodusadama korteriarenduse esimene etapp. Sadamas algavad ettevalmistustööd kai 42 renoveerimiseks ja uue lainemurdja ehitamiseks.

Renoveeritud ajaloolistes hoonetes alustavad tegutsemist Shishi ja Põhjala pruulikoda.

Aastaks 2027 on Noblessneri sadamalinnak merele avatud elu-, äri- ja vabaajakeskkond. Kõik ajaloolised tööstushooned on renoveeritud ja lisaks ehitatud uusi elu- ja ärihooneid.

Noblessneris on kokku enam kui 500 korterit ja 60 000 ruutmeetrit äripinda. Noblessneri sadam ja jahtklubi on meresõprade seas hinnatud peatuspaik.

Noblessneris tegutsevad restoranid ja kohvikud, siin toimub palju mitmesuguseid kultuurisündmusi.

Sadamalinnak on mereäärsele kogukonnale tuntud paik, kus lõõgastuda ja nautida merele avatud linnaruumi, suurepäraseid vaateid ning maalilist jahisadamat.

Piirkond on hästi ligipääsetav nii jalgsi, rattaga kui ka autoga.

Noblessnerikodusadam

2017. aasta lõpuks valmib Noblessneri Kodusadama arendusprojekti esimene hoone aadressiga Staapli 4, järgmised kolm maja valmivad 2019. aasta alguseks. 

Staapli 4 elu- ja ärihoone kerkib otse Noblessneri jahtsadama kõrvale, kõigest seitsme meetri kaugusele merest. Selle esimesel korrusel asuvad äripinnad ning kuuel järgmisel korrusel avarad ja hoolikalt planeeritud korterid.

Tutvu võimalustega Kodusadama lehel

Tallinna avamine merele on laiemaks teemaks olnud juba pea 20 aastat. Maakasutusfunktsioonide vahetumine on loonud Lääne-Euroopa kontekstis piisavalt haruldase võimaluse luua vanalinna ja mere vahele uus, elav linnaruum.

Kui Admiraliteedi basseini ümbrusesse on tekkimas peamiselt ärisuunitlusega keskkond, siis Noblessneri sadama naabruses, kuhu suurte laevade müra enam ei jõua, on ideaalsed tingimused mõnusa elukeskkonna tekkeks. Linn avaneb merele.

Kodusadam – see rahvusvahelise arhitektuurivõistluse töö märksõnaks valitud nimi saab siin nii otsese kui ka kaudse tähenduse.

Indrek Allmann
Indrek Allmann

Asukoht & ligipääs

Autoga pääseb otse Noblessneri sadamalinnakusse kas Tööstuse–Peetri või siis Kalaranna–Lennusadama–Allveelaeva tänava kaudu. Parkimisvõimalusi on mitmeid, neist üks kohe valukoja kõrval. Lisaks pääseb meie juurde mugavalt nii ühistranspordiga (buss nr 73), jalgsi kui ka jalgrattaga.

Bussijaamast 5 km

  • Autoga/Taksoga: 10—12 minutit
  • Ühistranspordiga: Sõida bussiga nr 73 Noblessneri peatuseni. Viaduktilt lаskuvad trepid Kalaranna tänava mõlemalt poolt otse Noblessnerisse.
Vaata asukohta kaardil

Lennujaamast 7 km

  • Autoga/Taksoga: 17 min
  • Ühistranspordiga: 42 min
Vaata asukohta kaardil

Kodusadama kontakt