Mereäärne kogukond

Noblessneri sadamalinnaku atmosfäär on eriline. Siin on merele avatud linnaruum, maalilised päikeseloojanguid, huvitav arhitektuur ja maailmatasemel kultuurisündmused.

Sadamalinnaku süda on jahisadam. Noblessneri purjekool ootab merele nii suuri kui ka väikesi meresõpru!

Noblessneri sadamalinnaku lähedal asuvad Lennusadam, Kalamaja ja vanalinn. Arsenali keskus on lühikese jalutuskäigu kaugusel.

Noblessneri sündmuste kalender 2019

NOBLESSNER SHIPYARD (Allveelaeva 4)

8. juuni: STANCEST’19
STANCEST on Eesti suurim stance autode kokkutulek ja näitus. Eelmisel aastal “kõige ägedam koht kus Baltikumis stance meeti tehtud on” tiitli saanud Noblessner Shipyard on 8. juunil juubeli puhul taas kodu ligi sajale autole.

14.–30. juuni: Sõna- ja koorilaululavastus ”Hakkame, mehed, minema”
Kümnel juunikuu õhtul mängitakse Noblessner Shipyardis (Allveelaeva 4) Gustav Ernesaksa elu käsitlevat sõna- ja koorilaululavastust „Hakkame, mehed, minema“, mille lavastab Veiko Tubin, nimiosa mängib Gert Raudsep ning kõrvalrollides on Kait Kall. Etenduses lööb kaasa ka Rahvusooper Estonia poiste- ja noormeestekoor Hirvo Surva dirigeerimisel.

14.–31. august: SAAL Biennaal esitleb: Madlen Hirtentreu performatiivne installatsioon “Kliinik pärast paati”

15. august: SAAL Biennaal esitleb: Alissa Šnaider “Weid tales I have tried to write” 

21. september: DISAINITURG Disainiöö festivali raames

 

NOBLESSNERI VALUKODA (Peetri 10)

4. juuli – 28. august: Survols/Ülelennud
Pariisi galerii CAUE92 näitus „Survols/Ülelennud“ tutvustab aerofotograafia ajalugu. Väljapanekul saab näha nii esimesi säilinud aerofotosid Pariisist kui ka tänapäevaseid droonikaadreid. Näituse toob Eesti publiku ette KOKO arhitektide üks asutajatest Andrus Kõresaar. Originaalnäitusele on lisatud ka Eesti oma aerofotograafia pärlid Rahvusarhiivist, Maa-ametilt ja Hades Geodeesialt.

16. august: ERSO: Alpisümfoonia. Dirigent Paavo Järvi
Äsja renoveeritud Noblessneri valukoda on oma avarusega ideaalne paik Richard Straussi erakordselt suurele orkestrikoosseisule kirjutatud “Alpisümfoonia” esitamiseks ja nautimiseks. Kontserdi esimeses pooles kõlab Sibeliuse sümfooniline poeem, New Yorgi sümfooniaühingu tellimusel komponeeritud “Tapiola”.

31. august, 1, 3. ja 4. september: PÄRDI PÄEVAD 2019: kontsertetendus SURMATANTS
Pärdi päevadele annavad seekord tõlgendusi teised heliloojad, kes juhatavad nii Arvo Pärdi muusikat kui omaloodut. Päevad avab vastrenoveeritud Noblessneri valukojas ERSO ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses ning Inglise helilooja Thomas Adèse juhatusel kontsertetendus „Surmatants“ Thomas Adèse („Totentanz“) ja Arvo Pärdi muusikaga („Stabat Mater“), mille lavastab Priit Võigemast, dramatiseerib Paavo Piik, kunstnikutöö teeb Kristjan Suits ja koreograafia Ingmar Jõela.

19. oktoober: PROTO avastustehas avab oma uksed külastajatele

5. ja 12. detsember: Jõulujazz

 

KAI KUNSTIKESKUS (Peetri 12)

20. september: KAI kunstikeskuse avamine
Uksed avab rahvusvaheline Kai kunstikeskus. Ajaloolises allveelaevatehase hoones seavad end sisse vähemalt viis Eesti kunstiorganisatsiooni, avatud on näituseruumid, sajakohaline auditoorium ning tegutseb rahvusvaheline residentuuriprogramm.
Maja esimesel korrusel avatakse restoranid ja kokteilibaar.

21. september – 1. detsember: Kai avanäitus „Lase oma tähelepanul… pehmeneda ja laiali valguda“ 
Kai kunstikeskuse avanäituse „Lase oma tähelepanul… pehmeneda ja laiali valguda“ kuraator on Hanna Laura Kaljo. Näitus on osa Tallinna Fotokuu rahvusvahelisest kaasaegse kunsti biennaalist, mille algatajaks on MTÜ Fotokunstnike Ühendus (Foku). 2019. aastal toimub biennaal viiendat korda.

27.–29. september: Kunstimess Foto Tallinn
Kunstimessi eesmärgiks on pakkuda professionaalsetele fotokunstnikele koostöö-, kohtumis- ja aruteluplatvormi ning kunstipublikule võimalust tavapärasest näituseformaadist erinevas keskkonnas tutvuda kaasaegse fotokunstiga.

 

NOBLESSNERI SADAMALINNAK

8.–9. juuni: NOBLESSNER OPEN CUP 2019
Noblessneri Jahtklubi Purjetamiskooli korraldatud võistlus Raceboard (sverdiga purjelaud), RS Feva ja Optimist purjetamisklassidele.

15. juuni: Porsche Classic Tähesõit 2019 
Allveelaeva tänava parklas (Noblessneri valukoja merepoolsel küljel) toimuval sündmusel osalevad Porsche omanikud koos oma auväärse klassikuga mudelivahemikust 356 kuni Carrera GT.

12.–14. juuli: Tallinna Merepäevad 2019
Noblessneri sadam osales Tallinna Merepäevadel esimest korda juba 2011. aastal. Tänavu on programm mahukam kui kunagi varem, seoses jahisadama renoveerimise ja lainemurdja ehitusega on fookus pigem maapealsetel tegevustel. Ekraanidega lava, toitlustus ja tegevused lastele asuvad Allveelaeva tänava parklas, valukoja merepoolsel küljel.
Tallinna Merepäevad 2019 ametlik avamine ja kontsert toimub 12. juulil kl 20.00 Noblessneri sadama akvatooriumis, suure miinitraaleri M311 pardal. Esmakordselt teevad ühise etteaste Reket ja estraadikuninganna Anne Veski! 

3. august: IRONMAN TALLINN
Taaskord on Tallinnasse oodata ca 12 000 osalejat ja huvilist üle maailma.
Võistlus algab 3,8 km ujumisdistantsiga Lennusadama juures, ujujad läbivad kaks korda Noblessneri akvatooriumi. Sellele järgneb kahes ringist koosnev rattadistants 180,2 km. Jooksumaraton 42,2 km koosneb neljast ringist ja liigub samuti läbi Noblessneri. Finiš on Vabaduse väljakul.

1. detsember: Noblessneri jõulupuu ja 1. advent
Koostöös Noblessneris tegutseva Shishiga püstitame ja ehime Noblessneri linnaväljakul uhke jõulupuu, süütame küünlad ja tähistame esimest adventi.

Kohvikud & restoranid

Patarei burger on burgerite gurmee-restoran Noblessneri sadamalinnakus, aadressil Staapli 3. Menüüs on põhirõhk burgeritel, kuid pakume ka erinevaid friikartuleid, salateid, mereande, snäkke ja magustoite. Kõik meie burgerid on tehtud hispaania söeahjus kus temperatuur on üle 250 C: see annab lihale eriti mahlka maitse. Iga päev uued lõunapkkumised, kui nälg ei näpista, tulge proovige meie merevaatega terrassil erinevaid jooke. Ka kiirtoit saab olla ka täisväärtuslik!

Rohkem infot siin

Põhjala pruulikoja restoran Põjala tap Room on suurepärase köögi ja rikkaliku joogivalikuga Ameeria stiilis söögikoht koos poe ja saunaga.

Aadress on Peetri 5, rohkem infot siin.

Restoran 180° By Matthias Diether on lummavate merevaadetega fine dining restoran ajaloolises Noblessneri sadamas. Avatud köök ja elegantne degustatsioonimenüü pakuvad toiduarmastajale lisaks maitseelamustele ka visuaalset naudingut.
Uuenduslikud kulinaarsed võtted toovad põnevalt esile nii kodumaise kui ka kaugelt toodud tooraine maitsesügavused. Rahvusvaheliste mõjutustega köögis on au sees ka klassikalised kombinatsioonid.

Restorani aadress on Staapli 4, rohkem infot nende kodulehel.

Vaata asukohta kaardil

Vernalia kohvik

Kohvik Vernalia pakub maitsvaid koduseid toite taskukohaste hindadega. Iga päev on menüüs erinevad supid, praed, salatid, pirukad ja magustoidud, mida saab ka kaasa osta. Vernalias on avar saal 48 istekohaga, hubane atmosfäär ja sõbralikud töötajad. Kohviku aadress on Tööstuse 48A.

Lahtiolekuajad:
E–R 09.00–17.00

+372 5553 9535
vernaliakohvik.ee

Vaata asukohta kaardil

Noblessneri valukoda – akustiline meistriteos

Valukoda on Noblessneri ajaloolistest allveelaevatehase tööstushoonetest kõige suurem. Õigupoolest asus värviliste metallide valukoda üksnes hoone tagumises väiksemas osas, suurt saali kasutati laevaehitustsehhina. Hoone valmis 1914. aastal.

Tänaseks on valukoda kahtlemata Noblessneri kõige tuntum ajalooline tööstushoone. Tänu omaaegsele arhitektuurile on siin ainulaadne akustika. Valukojas on esitatud Arvo Pärdi loomingut ning korraldatud suuri näitusi, filmivõtteid, pidulikke sündmusi, fotosessioone ja maailmatasemel kontsertetendusi.

2018. aasta sügisel algas Noblessneri valukoja renoveerimine, hoone avatakse külastajatele taas 2019. aasta oktoobris. Valukotta rajatakse suurejooneline kogupere-keskus, mis muuhulgas keskendub virtuaalreaalsusele. Keskuse eesmärk ei ole pelgalt meelelahutus, väga oluline on ka hariduslik pool. Hinnanguliselt hakkab keskust külastama 120 000 inimest aastas.
Kindlasti jääb alles ka kontsertide korraldamise võimalus: kõik eksponaadid on teisaldatavad ning renoveerimisel peetakse hoolikalt silmas, et hoone akustilised omadused säiliksid just sellistena nagu seni.
Lisaks virtuaalsele reaalsusele rajatakse valukotta ka käed-külge eksponaadid. Kavas on ka haridusprogrammid nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Valukoja tagumisse ossa rajatakse backbox-tüüpi saal kultuuri- ja korporatiivsündmuste korraldamiseks.

EAS toetab keskuse loomist 2,4 miljoni euroga, toetust jagatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

EAS logod

Asukoht & ligipääs

Autoga pääseb otse Noblessneri sadamalinnakusse kas Tööstuse–Peetri või siis Kalaranna–Lennusadama–Allveelaeva tänava kaudu. Parkimisvõimalusi on mitmeid, neist üks kohe valukoja kõrval. Lisaks pääseb meie juurde mugavalt nii ühistranspordiga (buss nr 73), jalgsi kui ka jalgrattaga.

Bussijaamast 5 km

  • Autoga/Taksoga: 10—12 minutit
  • Ühistranspordiga: Sõida bussiga nr 73 Noblessneri peatuseni. Viaduktilt lаskuvad trepid Kalaranna tänava mõlemalt poolt otse Noblessnerisse.
Vaata asukohta kaardil

Lennujaamast 7 km

  • Autoga/Taksoga: 17 min
  • Ühistranspordiga: 42 min
Vaata asukohta kaardil