Noblessneri valukoda — akustiline meistriteos

Noblessneri üks suuremaid ajaloolisi tööstushooneid on valukoda — ajalooline Noblessneri laevatehase laevaehitustsehh ja värviliste metallide valukoda. Tänu omaaegsele arhitektuurile on see tuntud erakordse akustika poolest. Siin on esitatud Arvo Pärdi loomingut ning kantud ette suurejoonelisi kontseretendusi “Adama passioon” ja “Sünnisõnad“.

2018. aasta sügisel algas Noblessneri valukoja renoveerimine, hoone avatakse külastajatele taas 19. oktoobril 2019. Suurde saali rajatakse suurejooneline kogupere-keskus PROTO avastustehas, mis muuhulgas keskendub  virtuaalreaalsusele. Keskuse eesmärk ei ole pelgalt meelelahutus, väga oluline on ka hariduslik pool. Hinnanguliselt hakkab keskust külastama 120 000 inimest aastas. EAS toetab keskuse loomist 2,4 miljoni euroga, toetust jagatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Hoone tagumine pool sobib hästi korporatiiv- ja kultuurisündmuste korraldamiseks.

EAS logod

Valukoja tulevik

Valukoda on Noblessneri ajaloolistest laevatehase tööstushoonetest kõige suurem. Õigupoolest asus värviliste metallide valukoda üksnes hoone tagumises väiksemas osas, suurt saali kasutati laevaehitustsehhina. Hoone valmis 1914. aastal.

Tänaseks on valukoda kahtlemata Noblessneri kõige tuntum ajalooline tööstushoone. Tänu omaaegsele arhitektuurile on siin ainulaadne akustika. Valukojas on esitatud Arvo Pärdi loomingut ning korraldatud suuri näitusi, filmivõtteid, pidulikke sündmusi, fotosessioone ja maailmatasemel kontsertetendusi.

2018. aasta sügisel algas Noblessneri valukoja renoveerimine, hoone avatakse külastajatele taas 2019. aasta oktoobris. Suurde saali rajatakse suurejooneline kogupere-keskus PROTO avastustehas, mis muuhulgas keskendub  virtuaalreaalsusele. Keskuse eesmärk ei ole pelgalt meelelahutus, väga oluline on ka hariduslik pool.

Kindlasti jääb alles ka kontsertide korraldamise võimalus: eksponaadid on teisaldatavad ning renoveerimisel peetakse hoolikalt silmas, et hoone akustilised omadused säiliksid sellistena nagu seni.
Lisaks virtuaalsele reaalsusele rajatakse valukotta ka käed-külge eksponaadid. Kavas on ka haridusprogrammid nii lastele kui ka täiskasvanutele.
Valukoja tagumisse ossa rajatakse backbox-tüüpi saal kõikvõimalike kultuuri- ja korporatiivsündmuste korraldamiseks.

 

Noblessneri Valukoda on kogu põhjala piirkonnas haruldane ning paistab silma väga hea akustika poolest. See on ka põhjus, miks juba 2009. aastast BLRT Grupiga Valukojas sündmuste korraldamisel koostööd olen teinud. Muusikavaldkonna vajadus on ilmne – meil puudub sobilik saal suurte sümfooniliste koosseisude ja mitmekesise repertuaariga kammerooperi kuulamiseks.

Samas on Valukoda parim plaadistuse koht nimetatud koosseisudele. Sel põhjusel toimus 2015 aasta kevadel siin Robert Wilsoni ja Arvo Pärdi koostöös valminud “Aadama Passiooni” maailmaesiettekanne.

Tõnu Kaljuste

Asukoht & ligipääs

Autoga pääseb otse Noblessneri sadamalinnakusse kas Tööstuse–Peetri või siis Kalaranna–Lennusadama–Allveelaeva tänava kaudu. Parkimisvõimalusi on mitmeid, neist üks kohe valukoja kõrval. Lisaks pääseb meie juurde mugavalt nii ühistranspordiga (buss nr 73), jalgsi kui ka jalgrattaga.

Bussijaamast 5 km

  • Autoga/Taksoga: 10—12 minutit
  • Ühistranspordiga: Sõida bussiga nr 73 Noblessneri peatuseni. Viaduktilt lаskuvad trepid Kalaranna tänava mõlemalt poolt otse Noblessnerisse.
Vaata asukohta kaardil

Lennujaamast 7 km

  • Autoga/Taksoga: 17 min
  • Ühistranspordiga: 42 min
Vaata asukohta kaardil

Valukoja kontakt