Noblessneri valukoda — akustiline meistriteos

Noblessneri üks suuremaid ajaloolisi tööstushooneid on valukoda — ajalooline Noblessneri laevatehase laevaehitustsehh ja värviliste metallide valukoda. Tänu omaaegsele arhitektuurile on see tuntud erakordse akustika poolest. Siin on esitatud Arvo Pärdi loomingut ning kantud ette suurejoonelisi kontseretendusi “Adama passioon” ja “Sünnisõnad“.

Noblessneri valukoda on renoveerimises, tööd lõpevad 2019. aasta III kvartalis.

2017. aasta suvehooajal valukojas toimunud sündmused:

  • 31. mai – 12. juuni: EKA lõputööde näitus TASE ’17;
  • 2.–5. august, 7. ja 8. august: Tormis/Kaljuste/Jalakas „Sünnisõnad“;
  • 25. september  – 1. oktoober: Disainiöö

Noblessneri Valukoda on kogu põhjala piirkonnas haruldane ning paistab silma väga hea akustika poolest. See on ka põhjus, miks juba 2009. aastast BLRT Grupiga Valukojas sündmuste korraldamisel koostööd olen teinud. Muusikavaldkonna vajadus on ilmne – meil puudub sobilik saal suurte sümfooniliste koosseisude ja mitmekesise repertuaariga kammerooperi kuulamiseks.

Samas on Valukoda parim plaadistuse koht nimetatud koosseisudele. Sel põhjusel toimus 2015 aasta kevadel siin Robert Wilsoni ja Arvo Pärdi koostöös valminud “Aadama Passiooni” maailmaesiettekanne.

tonu-kaljuste
Tõnu Kaljuste

Asukoht & ligipääs

Autoga pääseb otse Noblessneri sadamalinnakusse. Linnast tulles sõida Kalaranna tee või Soo tänava kaudu Tööstuse tänavale. Kalamaja pargi kõrvalt keera alla Peetri tänavale, see viib otse Noblessneri keskele. Auto saab parkida vahetult linnaväljaku kõrvale. Lisaks pääseb meie juurde mugavalt nii ühistranspordiga, jalgsi kui ka jalgrattaga.

Bussijaamast 5 km

  • Autoga/Taksoga: 10—12 minutit
  • Ühistranspordiga: Sõida bussiga nr 73 Noblessneri peatuseni. Viaduktilt läheb trepp alla otse Noblessnerisse.
Vaata asukohta kaardil

Lennujaamast 7 km

  • Autoga/Taksoga: 17 min
  • Ühistranspordiga: 42 min
Vaata asukohta kaardil

Valukoja kontakt